ATRAKCJE

BLISKA OKOLICA
BLISKA OKOLICA

JEZIORO SZELĄG WIELKI

Wieś Kątno położona jest w gminie Ostróda nad urokliwym Jeziorem Szeląg Wielki. Łączy się ono z Jeziorem Pauzeńskim za pośrednictwem Kanału Ostródzkiego, a z Jeziorem Szeląg Mały za pomocą tunelu wodnego. Jest także częścią drogi wodnej Kanału Elbląskiego. Otoczenie jeziora to piękne lasy w tym Rezerwat Sosny Taborskiej. Miejsce to cieszy się zainteresowaniem miłośników sportów wodnych i aktywnego wypoczynku. Są tu wypożyczalnie sprzętów wodnych. Możemy również popływać skuterem czy motorówką. Jezioro przyciąga miłośników wędkarstwa, gdyż można w nim znaleźć takie gatunki ryb jak leszcz, szczupak, węgorz czy okoń.

PLAŻA OBOK NASZYCH DOMKÓW
BLISKA OKOLICA

REZERWAT SOSNY TABORSKIEJ

W okolicy Jeziora Szeląg wielki rozciąga się teren lasów Taborskich, stanowiących część Rezerwatu Sosny Taborskiej. Rezerwat został stworzony po to by ochronić cenny sosnowy starodrzew. Drewno sosny wykorzystywane jest do produkcji sklejki i do celów szkutniczych. Kiedyś wykorzystywane było do budowy masztów żaglowców. Sosny tu rosnące mają ponad 250 lat. Dochodzą do 30-40 m wysokości. Atrakcją w rezerwacie jest 1,5 km ścieżka dydaktyczna z tablicami informacyjnymi.

REZERWAT SOSNY TABORSKIEJ
ATRAKCJE

OLSZTYN

Olsztyn to stolica Warmii i Mazur. Znajduje się ok. 40 km od naszej miejscowości. Olsztyn leży nad rzeką Łyną. Miłośnikom zwiedzania proponujemy odwiedzić Stare Miasto i Ratusz. Wysoka Brama to jedno z najbardziej charakterystycznych zabytków Olsztyna. Pełniła ona kiedyś funkcje obronne i obserwacyjne. Wśród innych zabytków możemy wyróżnić Zamek Kapituły Warmińskiej, Muzeum Warmii i Mazur, Stary Targ Rybny, Planetarium i Obserwatorium Olsztyńskie, Amfiteatr im. Czesława Niemena, Bazylikę Św. Jakuba. Park centralny jest jedną z najpiękniejszych wizytówek Olsztyna. Jest to nowe miejsce powstałe w 2014 roku. Znajduje się tu wiele ścieżek pieszych i rowerowych, przystań kajakowa, plac zabaw. Są tu cztery mosty, które łączą brzegi Łyny. W Olsztynie oprócz zabytków są tu liczne kąpieliska. Najczęściej odwiedzana to plaża miejska. Olsztyn to także życie kulturalne i rozrywkowe. Kina, teatry, liczne imprezy zachęcają turystów do przyjazdu.

ZAMEK OLSZTYŃSKI
ATRAKCJE

OSTRÓDA

Ostróda nazywana była kiedyś Perłą Mazur. Miasto znajduje się w odległości 12 km od naszej miejscowości. Ostróda corocznie jest odwiedzana przez tysiące turystów. Położona jest na Pojezierzu Iławskim nad Jeziorem Drwęckim. Jezioro Drwęckie ma bardzo dobrze zagospodarowany brzeg. Znajdują się tu liczne restauracje i cafejki. Atrakcją jest tu molo w kształcie litery L. Dla miłośników zwiedzania są tu liczne zabytki m.in. Zamek Krzyżacki – jeden z najciekawszych w naszym kraju. ; Wieża Bismarca, Wieża Ciśnień. W sezonie letnim w Ostródzkim amfiteatrze odbywa się wiele imprez rozrywkowych.

MOLO W OSTRÓDZIE
ATRAKCJE

KANAŁ OSTRÓDZKO – ELBLĄSKI

Jest to kanał łączący mazurskie jeziora z Bałtykiem. Możemy tu wyruszyć w niezapomniany rejs statkiem. Jest to unikat na skalę światową. Podczas rejsu możemy podziwiać unikalną przyrodę, piękne krajobrazy. Jest tu oryginalny system śluz i pochylni, dzięki którym statki bez problemu pokonują 100 m. różnicy poziomów wody i dosłownie płyną po trawie

KANAŁ OSTRÓDZKO-ELBLĄSKI
ATRAKCJE

OSTRÓDA REGGAE FESTIWAL

Największy festiwal muzyki reggae w Polsce odbywa się co roku w Ostródzie. Występuje tu wiele zespołów i artystów z Polski, Jamajki oraz całego świata. Panuje tu wyjątkowa atmosfera, tworzona przez kolorową publiczność.

SCENA NA FESTIWALU
ATRAKCJE

INSCENIZACJA BITWY POD GRUNWALDEM

Coroczna inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem przyciąga wielu turystów. Impreza jest częścią dni Grunwaldu. Skupia ona miłośników historii z całego świata. Jest to rekonstrukcja przebiegu bitwy. W tej imprezie bierze udział ok. 1,5 tys. rycerzy. Jest to największa impreza historyczna w kraju, mająca na celu krzewienie historii.

SCENA NA FESTIWALU
ATRAKCJE

SZLAKI ROWEROWE

Miłośnicy wycieczek rowerowych i pieszych mają do wyboru różnorodne szlaki. Prowadzą one ścieżkami leśnymi, drogami polnymi. Dzięki nim turyści mogą zobaczyć cały urok naszego regionu. Natura, malownicze krajobrazy dookoła to coś co my mieszkańcy mamy na co dzień.

GMINA OSTRÓDA

ROWERY W LESIE
ATRAKCJE

SZLAKI KAJAKOWE

Nasza okolica to otoczenie pięknych jezior. Możemy tu wyruszyć w niezapomnianą podróż kajakiem. Mamy tu do dyspozycji kilka tras kajakowych.

Jezioro Szeląg Wielki – Szeląg Mały

Bardzo krótka wycieczka (ok. godziny płynięcia). Trasa ta nie sprawia trudności. Umożliwia spokojne zaznajomienie się z kajakiem. Trasa prowadzi przez otwarte akweny dwóch jezior, które w przeszłości były jednym zbiornikiem wodnym – zostały podzielone podczas budowania linii kolejowej.

Rodzinny spływ kajakowy rzeką Drwęcą z Idzbarka do Ostródy

To jeden z najpiękniejszych szlaków kajakowych. Trasa dość łatwa. Rzeka na całej długości objęta jest programem NATURA 2000. Piękne krajobrazy, malownicze widoki przyciągają turystów. Poczujecie tu bliskość natury – będziecie mieli okazję do oglądania kaczek, łabędzi. Nad głowami zobaczycie przelatujące ptaki m.in. bociany czy czaple.

Kajakiem z Ostródy przez Kanał Elbląski do jeziora Szeląg Wielki

Wycieczka prowadzi w większej części przez jeziora., a na początku kanałem, spod śluzy w Ostródzie do plaży gminnej w Kątnie. Trasa ma 12,5 km. pokonujemy kajakiem śluzę. Przeżycia są tu niezapomniane. Polecana jest dla rodziców ze starszymi dziećmi.

KAJAKI NAD JEZIOREM